Skip to main content

Gönüllü Türk Doktorları Özbekistan’da Gönülleri Fethetti

Gönüllü Türk doktorları, Özbekistan’da çocuk ve gençlere yönelik bir dizi plastik cerrahi ameliyatlar gerçekleştirdi.

Gönüllü Türk doktorları, Özbekistan’da çocuk ve gençlere yönelik bir dizi plastik cerrahi ameliyatlar gerçekleştirdi. Türk doktorlarının bu insani jesti, halk nezdinde büyük bir takdir topladı.

Başbakanlığa bağlı Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi(TİKA) organizasyonu, İnterplast Türkiye Derneği, Özbekistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, Fund Forum Kadınlar Konseyi işbirliğiyle Semerkand’da, “Mutlu aile” sloganıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen etkinlikte, dudak ve damak yarıkları, yanık izleri ve doğumdan şekil bozuklukları olan 96 hasta, yapılan 120 dolayında ameliyatla tedavi edildi.

TİKA ÖZBEKİSTAN’IN YANINDA

Ameliyatlar öncesinde Semerkand Çocuk Hastanesi’nde tören düzenlendi. Türkiye’nin Özbekistan Büyükelçisi Mehmet Sertaç Sönmezay ve Özbekistan Sağlık Bakanlığı temsilcilerinin de hazır bulunduğu törende konuşan TİKA’nin Özbekistan Koordinatörü Bekir Demir, Türkiye’nin daha ilk bağımsızlık gününden beri Özbekistan’ın yanında olduğunu söyledi. Demir, ” TİKA Başbakanlığa bağlı teknik yardım kuruluşu olarak bu süreçte kendine düşeni yapma adına göreve başladı. Hükümetimizin verdiği destekle Özbekistan’ın geçiş dönemindeki sıkıntılarını giderme ve sahip olduğu tecrübeleri aktarama adına gereken gayreti göstermeye çalışıyoruz.” dedi.

Prof. Dr. Deniz İşçen başkanlığında Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinin plastik ve rekonstrüksiyon cerrahi ana bilim dalında görev yapan 16 doktor-hemşireden oluşan gönüllü doktorlar ekibi, önce 220 dolayında hastayı muayene etti. Semerkand Çocuk Hastanesi’nde gerçekleşen muayen ve ardında yapılan ameliyatlarda 96 hasta başarılı şekilde tedavi edildi.

BÜYÜKELÇİ: SEVE SEVE YİNE GELİRİZ

Bu arada Türkiye’nin Özbekistan Büyükelçisi Mehmet Sertaç Sönmezay, ameliyat çalışmaları sonrasında Taşkent’e dönen gönüllü Türk doktorları heyetine elçilik rezidansında resepsiyon verdi. Gecede misafirleri kapıda karşılayan Büyükelçi Sönmezay, Özbek çocuklarına yapılan bu sağlık hizmetinin onları kadar kendilerini de sevindirdiğini, ve bu tür hizmetlerin devamının geleceğini söyledi. Sönmezay, “İhtiyaç duyulması ve Özbek tarafının davet etmesi halinde seve seve yine de geliriz.” diye konuştu.

ÖZBEK ÇOCUKLAR, BİZİM DE ÇOCUĞUMUZ

Türk heyetinde Doç. Dr. İbrahim Vargel ise “Türkiye’den 16 kişilik bir sağlık ekibiyle geldi. 216 hasta muayene edildi. Bunlardan 96’sı ameliyata alındı. Toplamda ise 120 dolayında ameliyat yapıldı. Ameliyatlar 0 ile 24 yaş aralığındaki hastalara yapıldı. Kaldığımız süre zarfında hasta sayısı gittikçe arttı. Birçok hasta imkânsızlıklar nedeniyle mutsuz şekilde geri dönmek zorunda kaldı. Koridorlarda ‘bizim çocukları de ameliyat edin’ diye duran insanların bakışları bizi çok etkiledi. Bir de biz kardeşiz; köken olarak da kardeşiz, bu çocuklar onların çocukları olduğu kadar bizim de çocuklarımız. Onların mutluluğu bizim de mutluluğumuz.” şeklinde duygularını dile getirdi.