Skip to main content

Hakkâri’de 133 kişiye estetik ameliyat

MERKEZİ Adana’da bulunan Türkiye İnterplast Derneği, Hakkâri’de 133 kişiye ücretsiz estetik ameliyat yaptı.

İrnerplast Derneği Başkanı Prof.Dr. Metin Yavuz, sorunu bulunan 400 kişinin ameliyat olmak için derneklerine başvuruda bulunduğunu söyledi. Prof.Dr. Yavuz, 7 kişilik uzman ekibin yaptığı çalışmalar sonucu 133’ünün ameliyatının yapıldığını belirterek, “Bölgede umduğumuzdan fazla zamanında ameliyat olamamış doğmadan dudakları yırtık ve yanmaya bağlı hastalar vardı. Bunlara yardımcı olabildiğimiz için çok mutluyuz” dedi.

Hakkâri Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu’nun daveti üzerine gelen Çukurova Üniversitesi Plastik Cerrah Uzmanı Prof.Dr. Metin Yavuz başkanlığındaki 7 kişilik uzman doktor heyeti, Hakkâri’deki çalışmalarını tamamladı. Plastik ve rekonsrüktif cerrahi gerektiren, doğuştan dudak yarığı, doğuştan el ve ayak parmaklarında yapışıklık, el ve ayak parmaklarında farklılık, kulak yokluğu, yanağa bağlı yapışıklık ve buna bağlı olarak yüz felci, yüz kemik kırıkları, silah yaralanmaları, deri kanseri gibi sorunları olan ancak maddi imkanları olmadığı için Devlet Hastanesi’ne başvurarak ameliyat olmak isteyen 400 kişiden 133’nün ameliyatı yapıldı.

Hakkâri’de yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi veren İrnerplast Derneği Başkanı Prof.Dr. Metin Yavuz, 6 gün çalışma yaptıklarını söyledi. Prof. Dr. Yavuz, 400 kişinin başvurduğunu ancak, hastaları seçip, değerlendirerek ameliyat yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Bölgede umduğumuzdan fazla zamanında ameliyat olamamış doğmadan dudakları yırtık ve yanmaya bağlı hastalar vardı. Bunlara yardımcı olabildiğimiz için çok mutluyuz. Yaklaşık 15 yıldır hem yurt içi hem de yurt dışında ameliyatlar yapıyoruz. Bugüne kadar 4 bin 500 kişiyi ücretsiz ameliyat ettik. Hakkâri’de ihtiyacı olan illerimizden biri ve batıya göre doğudaki illerimizde plastik cerrah sayısı da daha az.”