Skip to main content

Ordu’da ücretsiz plastik cerrahi hizmeti

ORDU (İHA) – Ordu’nun Ünye İlçesi’nde Oyak Çimento A.Ş.’nin yaptığı girişimler sonucu, Interplast Türkiye Derneği üyeleri tarafından, Ünye Devlet Hastanesi’nin de katkıları ile plastik cerrahiyi ilgilendiren sağlık sorunları olanlar, 3-10 Eylül günleri arasında, ücretsiz tedavi edilecek.

Bu uygulamada daha geniş kitleye ulaşmak için Ünye Çimento Fabrikası’nda basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Ünye Kaymakamı Ali Bakoğlu, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Metin Yavuz, Ünye Sağlık Gurup Başkan Vekili İlhan Şahin katıldı. Organizasyonlar kurarak geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerde faaliyet gösteren, gittikleri ülkede estetik operasyonlar dışında plastik cerrahinin ameliyatlarını maddi karşılık beklemeksizin gerçekleştiren, merkezi Amerika’da bulunan uluslararası cerrahi yardım kuruluşu Interplarst’ın ülkemizdeki kolunun ise Adana İli’nde bulunduğu öğrenildi. Gönüllü cerrahi aktivite ekibi ile çalışmalarını sürdüklerini belirten Doç. Dr. Metin Yavuz, yapılmasını planladıkları ameliyat çeşitlerinin, doğuştan dudak ve damak yarığı, el ve ayak parmaklarında yapışıklık ve şekil bozukluğu, yüz felci, deri kanserleri, kepçe kulak, yüz kemik kırıkları, ateşli silah yaralanmaları, eski burun kırıkları, meme kanseri ameliyatı sonrası yeniden meme yapılması, göz kapaklarında düşüklük ve buna benzer vakalar olduğunu söyledi.

Bu girişimlerinden dolayı Ünye Çimento A.Ş.’ye teşekkür eden Ünye Kaymakamı Ali Bakoğlu, “Her türlü yardımı yapmamıza rağmen tedavi ettiremediğimiz böyle bir imkanı dört gözle bekleyen hastalarımız var. Umut ediyorum ki sizlerin sayesinde bu tür hastalarımız sağlığına kavuşacak ve içinde bulunduğu psikolojiden kurtulacak” diye konuştu.