Skip to main content

Plastik Cerrahi Uzmanları ADIYAMAN’da

ADIYAMAN (İHA) – Interplast Türkiye Derneği’ne üye plastik cerrahi uzmanları bir hafta boyunca Adıyaman Devlet Hastanesi’nde imkan bulamayan vatandaşları ücretsiz ameliyat yapacak.

Plastik Cerrahi ile ilgili hastalıkları olan ve tedavi imkanı bulamayan hastalar için düzenlenen organizasyon kapsamında Interplast Türkiye Derneği plastik cerrahi ekibi, ilk gün 130 hastayı muayene etti ve 80’inin ameliyat edilmesine karar verdi. Bugüne kadar yaklaşık 5 bin vatandaşı ücretsiz ameliyat ve tedavi eden Interplast Türkiye Derneği bu kez Adıyaman Devlet Hastanesi’nde vatandaşların hastalıklarını giderecek. Interplast Türkiye Derneği üyesi Plastik Cerrahi Uzmanları Doç. Dr. Emrah Arslan, Opr. Dr. Onur Gürbüz, Opr. Dr. Meral Yaman, Opr. Dr. Ömer Bulut ve Dr. Volkan Beden, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanları Doç. Dr. Nurcan Doruk ve Dr. Münevver Alıç ile Teknisyen Sibel Emrealp’ten oluşan ekip ameliyatları gerçekleştirecek.

Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Emrah Arslan, Interplast Türkiye Derneği olarak yaptıkları etkinliğin amacının branşla ilgili bilgi sahibi olmayan insanların haberdar edilmesi ve hayır duası almak olduğunu ifade etti.

Etkinlik konusunda basın açıklaması yapan Plastik Cerrahi Uzmanları Doç. Dr. Emrah Arslan, derneğin amacının maddi çıkar gözetmeksizin plastik cerrah ameliyatlarını yapmak olduğunu belirterek, “İlk gün muayeneleri, diğer günlerde ise seri bir şekilde ameliyatlarımızı yapıyoruz. Adıyaman’da yaptığımız çalışmalarda 130 hastayı muayene ettik ve 80 hastaya ameliyat için randevu verdik. Biz randevu verdiğimiz hastaların ameliyatlarını yaptıktan sonra görevimize dönüyoruz ve ameliyat olan hastaların kontrollerinin yapılması için plastik cerrahi arkadaşlarımız için görüşmeler yapıyoruz. Amacımız hayır işlemektir. Biz bu ülkenin insanları olarak maddiyat gözetmeksizin herkese hizmet etmek zorundayız. Her şeyden önce bu hizmet gönüllülük esasına dayanmaktadır” dedi.

Adıyaman Devlet Hastanesi Plastik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Ömer Bulut ise, ameliyat yapılacak hastalıklarla ilgili olarak bilgi vererek, “Doğuştan dudak ve damak yarığı, doğuştan el ve ayak parmaklarında yapışıklık, doğuştan el parmaklarında fazlalık, doğuştan peygamber sünneti, doğuştan kulak yokluğu, yanığa bağlı göz kapağı, burun, kulak, ağız çevresi ve boyun, kol, bacak, gövdede çekilmeler, yüz felci, alt ve üst çene, elmacık kemiği kırıkları, eski ve yeni ateşli silah yaralanmaları, deri kanserleri, göz kapaklarında düşüklük, kapanmayan yaralar, yatak yarası, kepçe kulak, eski burun kırıkları, doğuştan asimetrik memeler, meme kanserine bağlı meme yokluğunda yeni meme yapılması, yüzde kaybolmayan izler, erkeklerde göğüslerin normalden büyük olması, bayanlarda aşırı büyük göğüsler, doğuştan eğri boyun, el kirişlerinin çalışmaması, elde şekil bozukluğu gibi sorunları olan hastalara yönelik etkinliktir” şeklinde konuştu.